Ako ušetríte s domovou čistiarňou odpadových vôd?

     I keď sa podľa výsledkov štatistického úradu kríza už pominula a energie ako ropa a plyn idú cenovo nadol, stále je tu komodita voda, kde sa cenotvorbou vodného aj stočného nedostavujeme k nižším poplatkom. Stále teda pretrváva dôvod úspory na poplatkoch či už vodárenskej spoločnosti alebo za pravidelné vyťahovanie žumpy.

 

Prečítajte si tento článok až do konca a zistíte, ako môžete ušetriť, ak investujete do čistiarne odpadových vôd.

 

     Situácia na dedinách na Slovensku je momentálne taká, že väčšina rodinných domov je odkanalizovaná odvedením odpadovej vody do žumpy. Tu však vznikajú nemalé pravidelné finančné náklady, ktoré sa dajú znížiť jedine nelegálnym spôsobom, a to svojpomocným vyťahovaním žumpy do záhrady – čo určite neocenia blízki, ale aj vzdialenejší susedia. Predstavte si obec približne s 30 rodinnými domami, kde ku každému rodinnému domu je žumpa dimenzovaná na výdrž jedného mesiaca. Ďalej si určime podmienku, že každý majiteľ žumpy vyťahuje žumpu v iný deň, pomocou kalového čerpadla niekde nakoniec svojej záhrady, čiže nám vznikne 30 vyťahovaní na 30 dní. V takomto prípade sa bude žumpa ťahať v priemere každý deň, čiže na čerstvý “nesmradľavý” vzduch môžete zabudnúť.

 

Druhý prípad prevažne v našich obciach, ale nie je vylúčené že sa nemôže objaviť v prípade rodinných domov aj mestách, je presakovanie žumpy. Toto presakovanie nastáva z 2 dovôdov :

-        vedomé (kvôli ušetreným eurám sa vynaliezavosti medze nekladú),

-        a nevedomé (najmä v prípade betónových žúmp je otázkou času presak).

 

     Treba si však uvedomiť, že príroda si nevie poradiť s množstvom chemických prípravkov používaných v kuchyni, kúpeľni, na toalete, pri sprchovaní, praní, atď. O zamorených podzemných vodách a našich studniach už ani nehovoríme.

 

     Áno, poplatok za legálny vývoz žumpy fekálnym vozom sa môže za rok vyšplhať až na 500 €. A pritom ide o pravidelnú položku zasahujúcu do rodinného rozpočtu. Ako teda ušetriť a ešte aj čosi naviac získať? Investovaním do vlastnej čistiarne odpadových vôd nielenže ušetríte značnú časť financií za vývoz, ešte aj môžete očistenú vodu využiť na polievanie trávnatých povrchov a ušetriť pitnú vodu. Náklady spojené na ročnú údržbu ČOV sa pohybujú na úrovni 50 € za elektrickú energiu. Pri základnej matematike zistíme, že nahradením žumpy za čistiareň odpadových vôd môžete ušetriť ročné náklady za odpadovú vodu v hodnote 450 €. A ako využiť tieto ušetrené financie? To už necháme na vás… J

 

     Riešenie je jednoduché. V prípade, ak máte žumpu, stačí iba kúpiť ČOV, vložiť ju medzi žumpu a dom, a môžete sa tešiť z čistej úžitkovej vody vo vašej bývalej žumpe. Pri novostavbe nie je proces o nič zložitejší, avšak môžete sa rozhodnúť pre 3 druhy vypúštania očistenej vody z ČOV. Konkrétne ide o vypúšťanie očistenej vody do vsaku, do zbernej nádrže alebo do stáleprúdiaceho potoka.

 

     A ako vyberať dodávateľa pre technológiu čistenia odpadových vôd? Nebudeme vám nahovárať, aby ste si kúpili ČOV iba od nás, avšak treba zvážiť možnosti poruchovosti, dostupnosti servisu, baktérií do čistiarne, možnosti jednoduchej výmeny dielov, či objednanie rôznych doplnkov. V našom e-shope toto všetko nájdete pod jednou strechou. Našim zákazníkom robíme aj pravidelné akcie po roku, ale aj po 14-tich rokoch od kúpi na servis ČOV, či baktérie do ČOV. Momentálne ponúkame všetkým našim zákazníkom, ktorí u nás kúpili ČOV za 14 rokov nášho pôsobenia na Slovensku možnosť využiť tieto zľavy:


Akcia na Septifos produkty do 31.3.2015

zľavy až -31%

Septifos produkty v zľave nájdete tu: http://www.ekotovar.sk/septifos/

Akcia na Jarný servis ČOV

zľava až -54%

Objednanie servisu ČOV môžete vykonať na http://www.ekotovar.sk/projekty-a-posudky-k-cov/servis-cov/